Polecane publikacje 2012

Dostosuj czcionkę

Książka z Wydawnictwa Manufaktura z Warszawy :

Małgorzaty Dawid-Mróz pt. „ Bajki o życiu”

Autorka pisze o sobie na okładce – „ blogerka, autorka strony Manufaktura Radości.pl. Optymistka z wyboru – pasjonatka psychologii i coachingu. Kocha życie, zaraża pogodą ducha, inspiruje i kreuje słowa, które orzeźwiają jak deszcz w upalny dzień. Wierzy w intuicję i w to, że nie ma przypadków. Mieszka w Warszawie, jest mamą 3 letniej Amelki. 

Na stronie www.manufaktura-radosci.pl możemy przeczytać o książce:

 

„Bajki o życiu” to zbiór opowiadań –bajek, których motywem przewodnim jest poszukiwanie przez bohaterów sensu życia, radości, spełnienia i odnajdywanie w codzienności niezwykłych znaczeń, które odmieniają na zawsze sposób postrzegania świata. Bajki skłaniają do refleksji, dodają nadziei, napełniają wiarą i spokojem. To opowieści z „krwi i kości”, które pokazują świat w lustrze optymizmu, zarażają pozytywnym nastawieniem i prowadzą w kierunku zmiany, której czytelnik potrzebuje i którą przeczuwa, otwierając kartki książki. Autorka łączy tematy z pogranicza psychologii, rozwoju osobistego, doprawia szczyptą coachingowej mądrości i kobiecą intuicją, która prowadzi bezbłędnie aż do szczęśliwego finału. Książka dla wszystkich, którym bliskie są pytania o sens życia i dla tych, którzy usilnie go szukają”.

 

 

 

 

Źródło: www.manufaktura-radosci.pl

Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne rekomenduje tę książkę do pracy biblioterapeutycznej i równocześnie  zachęca wszystkich do  przeczytania tych krótkich, mądrych i skłaniających do myślenia bajek. Logo naszego Towarzystwa znajdziecie na okładce publikacji.

 


 

Polecamy dwie książki Małgorzaty Źółtaszek:

Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki

Zbiór opowiadań dla dzieci, rodziców, dziadków i nauczycieli. Autorka w sposób przystępny, bez nadmiernego dydaktyzmu, moralizowania czy pedagogicznego nadęcia opowiada o dziecięcych przypadłościach i kłopotach. Ciepło i z humorem pisze o codziennych "zmaganiach się dzieci" z ich problemami. W historyjki te wplata bajkowy wątek, z wrażliwością, empatią i miłością podpowiada dzieciom jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. Takie opowiadania napisać może tylko osoba kochająca dzieci, znająca ich malutkie troski i kłopoty, osoba o ogromnej wrażliwości, afirmująca życie z jego wadami i zaletami. Opowiadania (bajeczki) polecamy również jako teksty uzupełniające do głośnego czytania przez nauczyciela, w podręcznikach szkolnych i przedszkolnych

 

 

 

      Źródło: www.matras.pl

 

O Mateuszku, który bał się ciemności, Basi, która nie lubiła buziaków i inne historyjki

Zbiór opowiadań dla dzieci i o dzieciach napisany z ogromną wrażliwością, ciepłem i znajomością tematu. Autorka porusza w nich codzienne problemy naszych milusińskich, ich małe smuteczki, troski czy kłopoty. Te opowiadania nie tylko spełniają funkcję terapeutyczną, ale też podpowiadają dorosłym jak zmierzyć się z problemem, oswoić go i rozwiązać. Uczą, jak w sposób zabawowy, z bajkową fabułą, trafiając do wyobraźni malucha, zaspokoić jego naturalną ciekawość świata. Pisarka bardzo poważnie traktuje małego czytelnika, nie infantylizując przekazu w dialogu z dzieckiem. Bo każdy dzień tygodnia to okazja do rozmów z nim, wymiany myśli i spostrzeżeń.

 

 

 

                                                                                                                                             Źródło: www.poczytaj.pl


 

W maju (2012) Fundacja Otwórz Oczy  przekazała do zbiorów Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego publikacje wydane  w ramach różnych projektów i  poświęcone zagadnieniom niepełnosprawności, a także  komiks dla gimnazja-listów oraz pakiet edukacyjny dla dzieci w młodszym wieku szkolnym o niepełnosprawności.

"Porozmawiajmy o uczuciach" - cykl książek dla dzieci w wieku 5-8 lat, po-święconych mamom z niepełnosprawnością.
- Moja mama jeździ na wózku
- Moja mama nie słyszy
- Moja mama nie widzi

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja „Autoportret” powstała w ramach projektu pod tą samą nazwą, to opowiedziane własnymi słowami historie macierzyństwa pięciu kobiet. Wszyst-kie bohaterki łączy ogromna aktywność, sukcesy sportowe, otwartość na wy-zwania, różne pasje i rodzina. Łączy je jeszcze jedno – wszystkie bohaterki są niepełnosprawne.

 

 

 

Komiksowy poradnik „Każdy ma jakieś schody” obejmujący podstawowe informacje o sposobach komunikowania się oraz savoir-vivre’u wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami dla gimnazjalistów.
Materiały edukacyjne pozwalające  na przybliżenie dzieciom kwestii komunikacji i elementów savoir-vivre’u wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Materiały napisane są prostym językiem, zrozumiałym dla młodego od-biorcy


Źródło: www.otworzoczy.pl

 


 

Polecamy wybór książek i ich części opracowany przez panią Joannę Ciszak.

Biblioterapia, w tym bajkoterapia

Autorka jest pracownikiem Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.
Zestawienie obejmuje swym zasięgiem chronologicznym lata 2007-2012.
Wyboru publikacji dokonano ze zbiorów Publicznej Biblioteki Pedagogicznej  w Poznaniu.

 


Beszczyńska Zofia. Jajko księżyca.

Jajko księżyca, podobnie, jak sam tytuł, jest książką bardzo nietypową. Dla wielu czytelników (choć pewnie raczej czytelniczek) będzie to zapewne pierwsze spotkanie z tego rodzaju literaturą. Opowieść pozbawiona jest właściwie fabuły w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jedynym, co łączy poszczególne fragmenty książki jest główna bohaterka. Inne postaci pojawiają się i znikają, a wszystkim rządzi logika snu. Świat otaczający zmienia się nieustannie, baśnie wzajemnie się przenikają, a sen, który może być rzeczywistością wciąż trwa i co ciekawe nie kończy się wraz z powrotem do codzienności. U dorosłego czytelnika książka wywołać może lekkie skojarzenie z onirycznym klimatem "Sklepów cynamonowych". Dla młodszego może być wprowadzeniem w inną niż znana mu z lektur szkolnych literaturę - taką, w której nic nie jest oczywiste. Książka jest ciekawa, i oszałamiająco inna niż to, co znaleźć można na księgarskich półkach z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Warto po nią sięgnąć, by odnaleźć zupełnie inne odcienie literatury współczesnej. Mimo bajkowej konwencji wymaga ona jednak pewnego wyrobienia czytelniczego. (recenzja Natalii Minge).


Źródło: dziecipoznan.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


Estes Clarissa Pinkola. Biegnąca z wilkami. Zysk- S-ka, 2010. ISBN 978-83-7506-638-8

Autorka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego wychowana w poszanowaniu tradycji i w bliskości z naturą twierdzi, że poezją zaczęła przemawiać, zanim nauczyła się pisać. Loretto Heights College ukończyła z wyróżnieniem. W The Union Institute otrzymała tytuł doktora etnologii i psychologii klinicznej, a następnie tytuł dyplomowanego psychoanalityka Międzynarodowego Związku Psychologii Analitycznej w Zurychu w Szwajcarii. "Biegnąca z wilkami" zawiera bogate intelektualnie mity, opowieści o kobiecie pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Jest ona dziką kobietą posiadającą naturę zdominowaną przez instynkt. Współczesnym kobietom Estés pomaga odnaleźć cechy, tworząc nowy leksykon opisujący kobiecą psychikę, a także pokazuje, jak wspaniale być kobietą. 

Źródło: www.merlin.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


Stenka Barbara. Masło przygodowe.


Masło przygodowe to znakomita, przezabawna i brawurowo napisana powieść Barbary Stenki, która opowiada o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec. Kasia, śmiemy twierdzić, to jedna z najoryginalniejszych bohaterek, jakie pojawiły się w ostatnich latach w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży. Inteligentna i wygadana hipochondryczka, która każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Walczy ze szkolnymi oprawcami, wspiera Elizę, ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Rozwija także własne entomologiczne zainteresowania. W wolnych chwilach namiętnie mierzy sobie temperaturę, by jak najwcześniej dowiedzieć się o nieuchronnej chorobie.

Źródło: ww.wyd-literatura.com
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


Perry Bruce D. O chłopcu wychowywanym jak pies. Media Rodzina, 2011. ISBN 978-83-7278-557-2

 
Psychiatra dziecięcy Bruce Perry zajmował się dziećmi, które stanęły twarzą w twarz z nieprawdopodobnym horrorem: przeżyły próby zabójstwa, były świadkami morderstw popełnianych na rodzicach, dorastały w szafach i klatkach, należały do sekty dawidian, były ofiarami domowej przemocy. W książce "O chłopcu wychowywanym jak pies" opowiada historię ich traumy i przemiany.
Dr Perry jasno tłumaczy, co się dzieje z mózgiem, kiedy dzieci zostają poddane ekstremalnemu stresowi. Ujawnia innowacyjne metody pomocy w łagodzeniu ich cierpień, dzięki którym mogą stać się zdrowymi dorosłymi. Ta świetnie udokumentowana i poruszająca książka dosadnie pokazuje, że dopiero gdy zrozumiemy tajemnice umysłu, możemy mieć nadzieję na wyleczenie dusz nawet najmocniej zranionych dzieci. 

trauma
Źródło: www.mediarodzina.com
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


Cancelliere Michela. Pani Parkinson. Historia kobiety, która nigdy się nie poddała. Jedność, 2009. ISBN 978-83-7442-701-2

 
Niezwykła historia kobiety, która dotknięta jest nieuleczalną, postępującą chorobą... To też, ale przede wszystkim to opowieść o kobiecie, która nigdy się nie poddała. Więcej, nie straciła radości życia i pogody ducha. Ona nie żyje z zaciśniętymi zębami, bo nie ma innego wyjścia. Ona żyje w pełni... Ona naprawdę jest szczęśliwa. Bohaterka, a zarazem autorka tej książki jest przekonana, że może dać nadzieję innym, swoim przykładem udowadnia, że człowiek w obliczu sytuacji granicznych, śmierci, choroby, przekracza samego siebie i znajduje w sobie siłę, o którą nigdy wcześniej by siebie nie podejrzewał. 

afirmacja życia
Źródło: www.gandalf.com
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 

Gaare Jorgen, Sjaastad Oystein. Pippi i Sokrates. Czarna Owca, 2002.

 
Pippi i Sokrates pozwala nam na nowo odczytać znane na całym świecie i lubiane książki o Pippi Langstrump. Dane jest nam uczestniczyć w filozoficznej uczcie w duchu Platona - jej gospodarzami są Pippi i Sokrates. Spotykamy Pippi jako filozofa, antropologa, feministkę, pełną ironii i ogromnej pomysłowości myślicielkę. Książka ta, pokazując znaczenie postaci Pippi, poszerza naszą wiedzę z historii filozofii. Wszystko podane jest w sposób dowcipny i pobudzający do refleksji. Lektura dając przede wszystkim radość i świetną zabawę, jest zarazem głęboka i mądra. Czytelnik napotka w niej mnóstwo informacji i ciekawostek z dziedziny filozofii, antropologii, literatury a nawet natury ludzkiej. Książka odkrywa nowe aspekty dzieła Astrid Lindgren, jest utrzymana w podobnym klimacie co Świat Zofii.

Źródło: www.empik.com
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 Podsiadło Jacek, Pippi Dziwne Dziecko. Hokus-Pokus, 2006. ISBN 83-604-0203


Podstawą niniejszej książki są inspirowane postacią Pippi teksty, jakie w pierwszych latach XXI w. publikowałem wTygodniku Powszechnym. Na potrzeby zwartej publikacji zostały one nieco zmienione i poprawione. Poprawki dotyczą przede wszystkim ujednolicenia nazw własnych, funkcjonujących w polszczyźnie w dość dowolnych konfiguracjach. Książka odwołuje się zarówno do przygód Pippi opisanych w książkach Astrid Lindgren, jak i tych uwiecznionych w filmach Olle Helboma z przełomu lat 60. i 70. (Jacek Podsiadło)

Źródło: www.merlin.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 

 

Renberg Tove. Człowiek, który pokochał Yngvego. Akcent, 2011. ISBN 978-83-62180-318


Jarle Klepp ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger, małym mieście w zachodniej Norwegii. W jego życiu liczą się rock, seks i polityka. Razem z najlepszym kumplem gra w kapeli punkowej, ma świetną dziewczynę, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce, a do tego cały czas stara się wyróżnić z tłumu. Wszystko zmienia się, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń, Yngve – roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Nagle Jarle ze zdumieniem odkrywa, że nie może przestać o nim myśleć…
Człowiek, który pokochał Yngvego to pełna energii i uroku opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w czasach, gdy nie znano internetu, a muzyki słuchało się z walkmanów. To porywająca, czasem zabawna, a czasem dramatyczna historia o dojrzewaniu młodego buntownika do miłości i odpowiedzialności. Historia o przeobrażającym się świecie i fascynacji, która zmienia wszystko.

dojrzewanie
Źródło: www.lubimyczytac.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 Myerson Julie. Przegrane dziecko. Wydawnictwo Klub Dla Ciebie, 2010. ISBN 978-83-258-0250-9


Na oczach kochających rodziców 17-letni Jake z dnia na dzień zmieniał się ze spokojnego, uśmiechniętego i ciężko pracującego na dobre stopnie chłopaka w pyskatego młodocianego przestępcę, który nie zawahał się podnieść ręki na własną matkę... Co się dzieje, gdy narkotyki wyrywają dziecko z rodziny? Jak radzi sobie matka, kiedy nawet absolutna i bezwarunkowa miłość nie wystarczy, żeby uratować dziecko? Na to i wiele innych pytań odpowiada autorka tej prawdziwej historii, pragnąc pomóc rodzicom, którzy przechodzą przez to samo piekło - często w samotności i bez żadnego wsparcia.

narkomania
Źródło: www.wysylkowa.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 

 

Wolfer Dianie. Dwa wybory. Nasza Ksiegarnia,

2011. ISBN 978-83-10-11935-3

Elisabeth musi podjąć bardzo trudną decyzję. Ma siedemnaście lat i właśnie się dowiedziała, że jest w ciąży. Zagubiona, niepewna siebie, czuje, jakby żyły w niej dwie dziewczyny – Libby, skłonna poświęcić marzenia, aby urodzić dziecko, i Beth, dla której najważniejsza jest wolność. Obie połówki Elisabeth przeżywają dramatyczne chwile. Libby zastanawia się, czy zostać matką – samotną matką, bo nie kocha swojego niedojrzałego chłopaka. Beth bije się z myślami, rozważając aborcję. Ta wzruszająca i odważna książka z wielką delikatnością i bez moralizowania opowiada o byciu sobą, nieuleganiu presji otoczenia i odpowiedzialności za dokonane wybory.

aborcja
Źródło: www.nk.com.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 

 

Piper Laurie, Cecil Murphey. 90 minut w niebie. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2011. ISBN 978-83-7557-099-1

 

Don Piper wracał samochodem z konferencji. Miał wypadek - jego samochód został zmiażdżony przez wielką ciężarówkę, która nagle zjechała na zajmowany przez niego pas. Sanitariusze stwierdzili, że Piper poniósł śmierć na miejscu. Jego ciało leżało we wraku samochodu pozbawione życia - lecz w tym czasie Piper doświadczał wspaniałości nieba, z respektem podziwiając jego piękno i słuchając niezwykłej muzyki. Półtorej godziny po wypadku, w czasie gdy modlił się za niego pastor, Piper w cudowny sposób powrócił do życia na ziemi. Po jego nie dających się opisać słowami rozkoszach przebywania w niebie pozostało jedynie wspomnienie.90 minut w niebie pozwala nam ujrzeć w nadzwyczaj realistyczny sposób skrawek Bożej, niebiańskiej rzeczywistości. To książka, która dodaje otuchy dochodzącym do siebie ofiarom wypadków oraz ludziom opłakującym śmierć bliskiej osoby. Doświadczenia Dona Pipera w zasadniczy sposób odmieniły jego życie - odmienią i Twoje.

 

zmaganie się z chorobą
Źródło: www.merlin.pl
Książka prezentowana podczas spotkania PTB 11.02.2012.

 


 

 W książce i audiobooku zamieszczone są najpiękniejsze bajki wybrane w konkursie dla blogerów organizowanym przez Onet i wydawnictwo dbajki.pl. Połączenie słów „dbanie” i „bajki”, to proste historie dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, które pomagają im odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych, a rodzicom czerpać inspirację do mądrego wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zbiór blogowych dbajek  to wyjątkowy podarunek. Tutaj razem, dorośli i dzieci, wyruszają w wyobrażony, fantastyczny świat, by się czegoś nauczyć o innych, przeżyć i zrozumieć siebie. Bajka-dbajka jest sposobem wspomagania rozwoju psychicznego dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, buduje zaufanie do innych i wpływa na poczucie własnej wartości. (dr Maria Molicka )

 Wszystkie dbajki umieszczone w tym zbiorze są wartościowe. Każda dotyczy innego tematu, między innymi rozstania, choroby bliskiej osoby, adaptacji w przedszkolu, szkole, oswojenia się z wizytą u lekarza, lęku przed ciemnością, odczuwania inności czy poczucia własnej wartości.

Bajki w audiobooku czytają – Dorota Deląg, Maria Seweryn, Marta Kuligowska, Patrycja Markowska, Maciej Orloś.


Zapraszamy  www.dbajki.pl Książkę można kupić w salonach Empiku oraz www.empik.com

 


 

Dołącz do nas na Facebooku!

FAQ - najczęśniej zadawane pytania

1. Dlaczego nie widzę aktualności na stronie?

2. Dlaczego na stronie są informację o błednie załadowanych modułach (krzyżyki, kwadraty)?

3. Dlaczego menu chowa się pod banerem SKIBY?

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdują się w w zakładce Kontakt - FAQ najczęściej zadawane pytania.

Członkostwo w Polskim Towarzystwie Biblioterapeutycznym

Aby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację  w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB.

czytaj więcej o członkostwie...

  Pobierz Formularz Deklaracji

 

Odsłon artykułów:
913410

Informacja o plikach cookies oraz regulacje prawne RODO

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności oraz regulacjami prawnymi RODO

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.