Polecane publikacje 2014

Dostosuj czcionkę

Publikacje polecane do biblioterapii i prezentowane w czasie spotkania 14.06.2014 r.

 

Bajki w naszych rękach

W listopadzie 2014 roku nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem na Rzecz osób z Wadami Rąk
„W naszych rękach” - www.wnaszychrekach.pl Zainspirowała nas do tego publikacja „Bajki w naszych rękach”, która jest plonem projektu realizowanego przez w/w stowarzyszenie. Konkurs na bajkę poruszająca temat wad rąk miał charakter otwarty. Jego uczestnikiem mógł być każdy, bez względu na wiek i wykształcenie, pod warunkiem, że miał pomysł na bajkę w tej, bardzo konkretnej tematyce i potrafi go spisać wierszem lub prozą. Wpłynęło prawie 200 prac. Spośród nadesłanych bajek wybrano 8 najlepszych, które ukazały się w książce. Ilustarcje do książki tworzyły dzieci z wadami rak oraz ich rodzeństwo i przyjaciele.
Dla nauczycieli zostały przygotowane scenariusze zajęć do trzech zwycięskich bajek w konkursie "Bajki w naszych rękach".  Opracowali je  słuchacze specjalizacji Arteterapia Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu pod opieką wykładowcy Pani Eweliny Surniak. W planach jest uzupełnianie scenariuszy do pozostałych "Bajek w naszych rękach". Otrzymaliśmy 30 egz. bajek, którymi podzielimy się podczas spotkania w lutym. Więcej informacji o projekcie, dostęp do bajek i scenariuszy na - www.wnaszychrekach.pl

Sprawdź jak zamówić książkę

 

 

Rodari Gianni  - Gelsomino w Kraju Kłamczuchów

 

Los obdarzył Gelsomina głosem tak donośnym, że od jego wibracji pękają szyby, kruszeją ściany, wszystko tłucze się i rozbija. Nie chcąc siać zniszczenia w rodzinnej miejscowości, Gelsomino wyrusza w świat. Trafia do przedziwnej krainy, w której psy miauczą zamiast szczekać, a ludzie nazywają chleb atramentem. We wszechobecnym kłamstwie pogrążył  krainę samozwańczy król Giacomone – niegdyś pirat, teraz władca okrutny, fałszywy i łasy na komplementy. Wraz z grupką niezwykłych przyjaciół poznanych w Kraju Kłamczuchów Gelsomino spróbuje położyć kres jego panowaniu – niezwykle silny głos tym razem bardzo mu pomoże… Urocza i pełna humoru przygodowa historia, która pokazuje, że to, co zdaje się ciężarem i przekleństwem, często można przekuć w sukces.

Źródło: www.wydawnictwobona.pl

 

 

Piątkowska Renata – Wieloryb

 

Jak to jest być wielorybem? Niemiło. Jak się słyszy te śmichy-chichy za plecami, to ręka sama wędruje do kieszonki pełnej krówek. A gdyby tak… zamiast ciągutki wziąć psią smycz do ręki? Albo – podać swą miłą, pulchną łapkę partnerowi w tańcu? A ulubionym cukrem posypać… głowy sąsiadów (i szybko się schować za płytą balkonu!). Tak – to jest nowatorski sposób ośmioletniej Julki na wszystkie smutki! Których, jak fałdek na brzuszku, jakoś dziwnie, mimochodem, jest coraz mniej i mniej…

 

 

Źródło: www.wyd-literatura.com.pl

 

Piątkowska Renata- Z przysłowiami za pan brat

 

Czy wiesz, dlaczego wpada się do kogoś jak po ogień? I dlaczego kot śpi, a myszy harcują? I kim był Zabłocki, który źle wyszedł na mydle? I kto ma węża w kieszeni?... Nie? To koniecznie przeczytaj tę książkę! Renata Piątkowska o przysłowiach opowiada zajmująco, dowcipnie i z werwą. Skąd się biorą? Co tak naprawdę znaczą? Dlaczego czasami wydają się takie dziwne? Do czego mogą się przydać? Każda zabawna historyjka nawiązuje do wybranego powiedzenia, opowiadając o sytuacjach dobrze znanych z codziennego życia, które mogą się zdarzyć każdemu dziecku i w każdej rodzinie. Renata Piątkowska jest autorką książek dla dzieci: Mniam, mniam, gotuję sam i Opowiadań dla przedszkolaków.

 

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

 

Piątkowska Renata – Najwierniejsi przyjaciele

 

Niekiedy słyszymy historie o psach, które dokonały czegoś niezwykłego - uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły się z nim rozstać. Takie przykłady psiej wierności, przywiązania i mądrości stały się inspiracją dla wzruszających i dających do myślenia opowiadań Renaty Piątkowskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają psy!

 

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

 

 

 

 

Magnason Andri  Snor– Historia Błękitnej Planety

 

Był sobie Kosmos. Była sobie Błękitna Planeta. Jej mieszkańcy - dzieci, które nigdy nie dorastają, wiedli beztroskie życie pełne śmiechu, zabawy i szczęścia. Aż do dnia, w którym na Planecie pojawił się nieproszony gość. Kim okaże się tajemniczy gość? Co wydarzy się na Błękitnej Planecie? Przetłumaczona na ponad 25 języków, czarująca opowieść, której autorem jest Andri Snor Magnason z pięknymi i wyjątkowymi ilustracjami Aslaug Jonsdottir.

 

 

 

Źródło: www.merlin.pl

 

Saks Elyn R. – Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo

 

W książce Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo Elyn R. Saks pisze w sposób szczery i poruszający o swojej paranoi, niezdolności odróżniania urojonych lęków od prawdziwych, głosach rozbrzmiewających w głowie, nakłaniających do strasznych czynów. Wspomina także o przeszkodach, jakie musiała pokonać, aby stać się osobą, którą jest dzisiaj. "Książka jest zapisem wspomnień i refleksji potwierdzających, że osoba cierpiąca na psychozy dzięki lekom, psychoanalizie i odpowiedniemu wsparciu, może wieść twórcze życie, nawiązywać przyjaźnie i odnaleźć miłość". Oliver Sachs, autor książki Przebudzenia "Ta znakomita opowieść o życiu skłania do refleksji i schlebia wyszukanym gustom. Czytając ją, można się delektować". Leo Rangell, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego "Książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się chorobami psychicznymi i ich leczeniem, niezwykłymi biografiami lub po prostu dobrą literaturą". Robert Michels, wykładowca medycyny i psychiatrii Uniwersytetu Cornella "Odważna, śmiała, poruszająca, do bólu szczera i inspirująca relacja z trwającej całe życie walki z demonami".

Źródło: www.merlin.pl

 

Motyl Marta – KochAna. W pułapce anoreksji i bulimii

 

KochAna to zapis walki z anoreksją młodej studentki ASP, dla której choroba stała się pretekstem do poszukiwań własnego „ja”.
Wyobraź sobie krainę, w której mieszkańcy są anorektycznie szczupli. Sprowadzają jedzenie do minimum. Patrząc w lustra, nie widzą bladych twarzy, ogromnych oczu, wystających żeber, patykowatych nóg, tylko ciała spływające tłuszczem. Ważą się kilka razy dziennie, by upewnić się, że nie przytyli. Wymiotują zbędnymi kaloriami i emocjami. To kraina, w której Ana (anoreksja) i Mia (bulimia) roztaczają paranoiczny czar. Kolejne Alicje poddają się pod ich panowanie, by uzyskać wrażenie lekkości i przetestować siłę charakteru. Niedożywione ciała buntują się, ale one nie odpuszczają. Stają się adeptkami magii znikania. Odbyłam podobną wędrówkę. Niczym Alicja odkrywałam Krainę Czarów, aż zamieniła się w Krainę Złudzeń. Przeżycia, których doświadczyłam, stały się inspiracją do napisania tej książki. 

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

Kuijer Guus – Książka wszystkich rzeczy

 

Najgłośniejsza książka laureata Astrid Lindgren Memorial Award - najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. Wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny. Thomas mieszka w Amsterdamie, gdzie w kanałach pływają rybki akwariowe, a wróble grają na trąbkach. A może to tylko on je widzi? Bo Thomas widzi rzeczy, których nie widzą inni. Ale nie ma łatwego życia. Bo widzi też, jak anioły zakrywają oczy, gdy tata bije mamę. Na szczęście spotyka dobrą czarownicę - panią Van Amersfoort, Elizę-o-skórzanej-nodze i... Jezusa, który od czasu do czasu przychodzi do niego pogawędzić. 

 

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

Lind Åsa – Chusta babci

 

Kiedy babcia wraca ze szpitala, w domu zbiera się cała rodzina. Panuje napięta atmosfera, dorośli krzątają się nerwowo, ktoś na kogoś krzyczy, ktoś płacze, szczekają psy. W całym tym chaosie dwoje dzieci stara się znaleźć miejsce, w którym będą mogły spokojnie pomyśleć. Nie jest to łatwe – na balkonie jest za zimno, z łazienki zostają przegonione – w końcu znajdują kryjówkę w namiocie zrobionym z chusty babci. Nareszcie mogą w spokoju, razem, pomyśleć. O łodziach i żonglerach, o babci i donicach, o życiu i śmierci, o wszystkim, co ważne, a o czym nie chcą czy nie potrafią rozmawiać z nimi dorośli. Kiedy parę dni później babcia odchodzi, dokładnie wiedzą, co mają zrobić...

 

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

Dahle Gro, Nygus Svein – Zły Pan

 

„Zły Pan” to książka, która poraża, wbija w fotel i sprawia, że serce ściśnie się nawet największemu twardzielowi. Tak, również dorosłemu, bo to w gruncie rzeczy książka nie dla dzieci, ale dla dorosłych, zwłaszcza tych, którym kiedykolwiek przyszło do głowy podnieść rękę na kogoś z bliskich. Bo „Zły Pan” opowiada o przemocy domowej z perspektywy małego dziecka, kilkuletniego Boja, nieustannie przerażonego i kompletnie nie rozumiejącego, dlaczego jego ukochany tata co jakiś czas zamienia się w wielkiego, obcego, złego pana. Z kostkami u dłoni czerwonymi i spuchniętymi od bicia mamy. Bojowi pozostaje się tylko bać i w bezsilnie oczekiwać, kiedy znowu oczy taty zrobią się twarde, a ręce zacisną się w pięści. „Zły Pan” to książka terapeutyczna, jedna z najbardziej znanych w świecie norweskich książek dla dzieci. Autorzy stworzyli ją dla dzieci, które doświadczyły przemocy domowej, były bite, albo były świadkami przemocy między rodzicami. Ma za zadanie pomóc dziecku oswoić tę straszną sytuację i co ważniejsze, zyskać nadzieję, że wszystko zmieni się na lepsze. Bo „Zły Pan” kończy się dobrze. A to dzięki temu, że Boj pewnego dnia spotyka starszą panią, sąsiadkę, której wreszcie odważa się powierzyć rodzinną tajemnicę.

Źródło: www.kultura.newsweek.pl

 

Mrowińska Alina – Magda, miłość i rak

 

Magdalena Prokopowicz stała się osobą medialną nie tylko w związku z tym, iż założyła Fundację Rak'n'Roll mającą na celu różne formy wspierania kobiet zmagających się z chorobą nowotworową...
Sama będąc młodą kobietą zachowała na raka piersi czego efektem była między innymi obustronna mastektomia... Magdalena nigdy się jednak nie poddała, pomimo choroby wyszła za mąż i urodziła zdrowego synka... Niniejsza książka nie jest wyłącznie opowieścią o chorobie lecz także o miłości, nadziei oraz niegasnącym optymizmie, który cechował bohaterkę i udzielał się ludziom w jej otoczeniu...
Publikacja podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich składa się głownie z rozmów Aliny Mrowińskiej z M. Prokopowicz... Są one pełne otwartości i nie stronią od trudnych oraz bolesnych tematów... Przełamują także tabu jakim owiana jest po dziś dzień choroba nowotworowa... Cześć drugą stanowi blog pisany przez Magdę Prokopowicz. Natomiast część trzecia to rozmowa z Bartkiem, mężem Magdy, który to dialo9g nakreśla perspektywę osoby wspierającej chorego...

Źródło: www.lubimyczytac.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

FAQ - najczęśniej zadawane pytania

1. Dlaczego nie widzę aktualności na stronie?

2. Dlaczego na stronie są informację o błednie załadowanych modułach (krzyżyki, kwadraty)?

3. Dlaczego menu chowa się pod banerem SKIBY?

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdują się w w zakładce Kontakt - FAQ najczęściej zadawane pytania.

Członkostwo w Polskim Towarzystwie Biblioterapeutycznym

Aby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację  w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB.

czytaj więcej o członkostwie...

  Pobierz Formularz Deklaracji

 

Odsłon artykułów:
933419

Informacja o plikach cookies oraz regulacje prawne RODO

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności oraz regulacjami prawnymi RODO

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.