Polecane publikacje 2016

Dostosuj czcionkę

Publikacje polecane do biblioterapii prezentowane w czasie spotkania 05.03.2016 r. można pobrać tutaj.

Agnieszka Chamera-Nowak, Lidia Ippoldt, Bajka jak lekarstwo. Zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej. Wydawnictwo SBP, Warszawa 2015, s. 99. 

Książka teoretycznie i praktycznie przybliża nam problemy związane z wykorzystaniem bajkoterapii w pracy wychowawczej z grupą. Dostajemy konkretne rady jak wstępnie przygotować zajęcia i jak je zorganizować. Szczegółowo scharakteryzowano uczestników procesu bajkoterapeutycznego - dzieci (zwracając szczególną uwagę na dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, przewlekle chore i niepełnosprawne intelektu¬alnie) i rodziców. Poruszono również kwestie związane z cechami osobowościowymi i umiejętnościami nauczyciela terapeuty. W książce zamieszczono także konkretne pomysły na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po lekturze książki nie pozostaje nic innego jak zacząć prowadzić zajęcia z dziećmi, dzięki którym będą budować własne zasoby osobiste i uzyskają wsparcie w „trudnych” sytuacjach.

Źródło: www.sbp.pl

 

 

 


 Petra Soukupová, Bercik i niuniuch. Wydawnictwo Afera, Wrocław 2015, s. 139.

Bercik ma dziewięć lat. Jedzie z mamą i jej partnerem, Richardem, na wakacje. Chociaż wcale nie chce jechać. Wolałby zostać u taty, oglądać telewizję, grać na konsoli i pić fantę, bo u taty może jeść i pić co mu się podoba. Mama mówi, że na wakacjach będzie fajnie, że pozna inne dzieci. Ale Bercik nie za bardzo lubi poznawać nowych ludzi. To drugi powód, dla którego nie chce jechać. Pierwszy jest oczywiście taki, że nie chce być nigdzie, gdzie jest Richard. Kiedy pewnego dnia obrażony i zły na cały świat Bercik ucieka do lasu, spotyka dziwne zwierzę. Zwierzę, które mówi.

-Nie jestem zwykłym zwierzęciem.

-No to kto ty jesteś?

-Niuniuch.

-Nie ma niczego takiego na świecie....

Źródło: www.wydawnictwoafera.pl

 

 


Beatrice Alemagna, Pieciu nieudanych. Wydawnictwo Dwie Siostry, 

Warszawa 2015, s. [36]. 

 

Lekka, poetycka opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie. Było ich pięciu. Pięciu nieudanych. Pierwszy – dziurawy, drugi – złożony na pół, trzeci – sflaczały, czwarty – postawiony na głowie. A piąty? Szkoda gadać. Istna katastrofa. Co robili? W sumie nic. Wszystko knocili. Pewnego dnia, nie wiadomo skąd, przybył do nich niezwykły gość…

Źródło: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

 

 

 

 

 

 

 


Joke van Leeuwen, Ćwir. Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015, s. 176.

Budząca uśmiech i wzruszająca historia o inności, która wymyka się rozumieniu i... z rąk. Ptakodziewczynka. Albo dziewczynkoptak. Albo coś pomiędzy. Właściwie nie wiadomo, kim jest Ptyś. Pewnego dnia Walter po prostu znajduje ją pod krzakiem i zabiera do domu. Jego żona Tina chce ją wychować jak własne dziecko. Tylko że Ptyś potrzebuje wolności – i nie daje się zatrzymać. Książka napisana niekonwencjonalnym językiem, zabawnie i sugestywnie zilustrowana przez autorkę. Powieść przetłumaczono na kilkanaście języków, zaadaptowano na sztukę teatralną i film, a także wyróżniono najważniejszymi nagrodami dla niderlandzkojęzycznej książki dziecięcej, między innymi Złotą Sową i Srebrnym Rysikiem. 

Źródło: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

 

 

 


 Laetitia Bourget,  Emmanuelle Houdart,  Szczęśliwi rodzice.  Wydawnictwo Format, Wrocław 2013, s. 40.

To wyważona, niespieszna, oszczędna w słowach opowieść 

o najciekawszym doświadczeniu życia, jakim jest rodzicielstwo. Lapidarny tekst Laëtitii Bourget zaczyna się bajkowo, by potem, stopniowo, przeprowadzić nas przez kolejne stopnie dojrzewania do rodzicielstwa. Bywa dosłowny i nieco szorstki, ale jest w nim również mnóstwo czułości. Obrazy Emmanuelle Houdart w idealny sposób dopełniają opowieść. Z dozą ironii, ale zarazem delikatnie i z uczuciem nie ilustrują, ale komentują 

i wzbogacają słowo pisane. I razem z nim ileż dostarczają nam wzruszeń! 

 

Źródło: www.wydawnictwoformat.pl

 

 

 

 


Beata Majchrzak, Opowieść o Błękitnym Psie. Wydawnictwo Papilon, Poznań 2013, s. 96.

"Moja praca jest niekiedy bardzo trudna. Powinnam wiedzieć, jak pomóc innym w ich problemach, ale nie zawsze tak jest. Czasami nie wiem, co im powiedzieć, brakuje mi mądrych słów. Czasami jest mi ciężko i smutno. 

I wtedy przychodzi do mnie Błękitny Pies, wielki, miękki i włochaty, pachnący gumą balonową i opowiada mi moje historie. Bo pamiętasz, mój drogi czytelniku – on zawsze mówi to, co najbardziej jest nam potrzebne".

Niezwykła, poruszająca historia o dzieciach takich jak Wy... i wspaniałym Błękitnym Psie. Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU. 

Źródło: www.publicat.pl 

 

 

 


Matthew Johnson, Mój Czarny Pies Depresja. Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań  2010, s. 48.

Poruszająca, a jednocześnie zabawna ksiązka o depresji. To oryginalne połączenie gatunków - autobiografii i poradnika 

w formie książki ilustrowanej. Matthew Johnstone prowadzi nas przez własne doświadczenia związane z depresją. Nazwał ją - za Winstonem Churchillem - Czarnym Psem. Obrazowo, wnikliwie 

i kojąco pokazał nam swoją drogę przez chorobę. Jego obserwacje poruszają, odświeżają spojrzenie na depresję i dają nadzieję, że 

i nam uda się ją przepracować i przetrwać. (ze wstępu Paul Gilbert). 

Źródło: www.mediarodzina.pl

 


Matthew Johnstone, Ainsley Johnstone, Życie pod psem, który wabi się Depresja. Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2010, s. 80. 

Opisanie piekła depresji innym, nawet tym, którzy chcą pomóc, może wydawać się zajęciem niezwykłe trudnym. Matthew Johnstone w obu swoich ksiązkach znalzazł na to sposób, posługując się celnymi, a jednocześnie prostymi stwierdzeniami 

i takimi ilustracjami. Druga jego książka, której współautorka jest jego żona Ainsley, stanowi nieoceniona pomoc dla partnerów, członków rodzin i przyjaciół osób chorych na depresję.  

 

Źródło: www.mediarodzina.pl

 

 


Krzysztof Piersa, Komputerowy ćpun. Wydawnictwo Muza, Warszawa 2015, s. 280. 

Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych. Co ma więc zrobić rodzic, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega klikanie myszką, a kiedy tam wchodzi, widzi tylko plecy latorośli zgarbione nad klawiaturą? Przeczytać tę książkę. I dać ją do przeczytania swojemu uzależnionemu dziecku. Jej autor, Krzysztof Piersa nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie; dosłownie i w przenośni. Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera 

i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by poszli już przetartym szlakiem. Dzięki tej książce osoba uzależniona od gier stanie twarzą 

w twarz z samym sobą. Autor bez owijania w bawełnę mówi: jeśli jesteś taki, jak ja jeszcze kilka lat temu, to masz poważny problem. A uświadomienie sobie uzależnienia i chęć, aby 

z nim zerwać, to podstawa powrotu do zdrowia. Były komputerowy ćpun pomaga również zrozumieć rodzicom, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. A także, co powinni zrobić, aby wspierać swoje dziecko w wychodzeniu z nałogu.

Ta książka nie jest jednak typowym poradnikiem. Jest jednocześnie historią życia nałogowego gracza, który skończył studia, został dziennikarzem, pozostaje w szczęśliwym związku. Mimo wyobcowania i nałogu wrócił do społeczeństwa, a to niesie pociechę i nadzieję. 

Źródło: www.muza.com.pl


Małgorzata Warda, 5 [Pięć] sekund do IO. Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2015, s. 344. 

Akcja nowej powieści znanej i cenionej pisarki Małgorzaty Wardy toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której  wchodzi szesnastoletnia bohaterka. W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w najnowszej technologii, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry? Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.  "5 sekund do Io" została wybrana Książką Roku 2015 w kategorii literackiej. Nagroda jest przyznawana przez polską sekcję IBBY. 

Źródło: www.mediarodzina.pl

 

 

 

 


Paweł Beręsewicz, Wszystkie lajki Marczuka. Wydawnictwo Literatura,  Łódź 2012, s. 136.

Jest wojna, więc jest ciężko, ale nastoletni Janek jakoś sobie radzi. Kiedy na jego drodze staje młoda Żydówka z dwójką dzieci i błaganiem w oczach – wie, co ma robić, całkowicie świadomy niebezpieczeństwa, jakie grozi jemu, jego rodzinie, jego wiosce… Jest XXI wiek, w gimnazjum Adama zostaje ogłoszony konkurs na zebranie wiadomości i spopularyzowanie postaci miejscowego bohatera. Coraz częściej poprzez Facebook i komunikatory wyobraźnią młodych zaczyna władać nazwisko „Marczuk”. Adam jako pierwszy wklepał je „w internet”, całkowicie nieświadomy konsekwencji tego, co narobił… Dwie historie, dwóch nastolatków z poważnym problemem i jeden Jan Marczuk.

Źródło: www.wyd-literatura.com.pl

 

 

 


Gavin Extence, Wszechświat kontra Alex Woods. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014, s. 424.

Pewnej deszczowej nocy celnik zatrzymuje poszukiwanego Alexa Woodsa. W jego samochodzie znajduje kilogram marihuany, sporą ilość gotówki i… urnę z ludzkimi prochami. Nie pierwszy raz chłopak trafia na czołówki gazet — od czasu, gdy przed laty uderzył w niego meteoryt, zna go każdy. Właśnie tak rozpoczyna się znakomita debiutancka powieść Gavina Extence’a. Wydawać by się mogło, że w życiu Alexa Woodsa wyczerpał się już limit niespodzianek. I chociaż matka tarocistka oraz wypadek z udziałem spadającego meteorytu stanowią spory bagaż doświadczeń, prawdziwym zwrotem w jego życiu okazało się przypadkowe spotkanie pana Petersona… Wszechświat kontra Alex Woods to utrzymana w dowcipnym, brytyjskim stylu opowieść 

o  zawiłościach życia. Słodko-gorzka refleksja o dorastaniu oraz pierwszych zderzeniach 

z rzeczywistością. Inspirująca lekcja walki z własnymi słabościami, a także miniwykład astronomiczny. Historia przyjaźni młodego człowieka z emerytowanym żołnierzem pacyfistą, a  przede wszystkim zapis niełatwej podróży , w którą bohaterowie postanawiają wyruszyć… 

Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl

 

 

 


 

Dołącz do nas na Facebooku!

FAQ - najczęśniej zadawane pytania

1. Dlaczego nie widzę aktualności na stronie?

2. Dlaczego na stronie są informację o błednie załadowanych modułach (krzyżyki, kwadraty)?

3. Dlaczego menu chowa się pod banerem SKIBY?

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdują się w w zakładce Kontakt - FAQ najczęściej zadawane pytania.

Członkostwo w Polskim Towarzystwie Biblioterapeutycznym

Aby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację  w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB.

czytaj więcej o członkostwie...

  Pobierz Formularz Deklaracji

 

Odsłon artykułów:
913421

Informacja o plikach cookies oraz regulacje prawne RODO

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności oraz regulacjami prawnymi RODO

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.