Polecane publikacje 2017

Dostosuj czcionkę

Maria Kożuchowska, Anielka i wyjazd rodziców. Wydawnictwo PAX, Warszawa 2014, s. 48.

Anielka chodzi do zerówki i jest z tego bardzo dumna. Ma tam trzy wypróbowane przyjaciółki, na które zawsze może liczyć. Jest bardzo rezolutną dziewczynką, ale nie zawsze potrafi sobie poradzić z nowymi sytuacjami, w jakich ma się znaleźć. Tak właśnie było z wyjazdem rodziców, którzy postanowili spędzić tydzień wakacji bez dzieci. (opis wydawcy).

Książka może pomóc przekonać dziecko, aby samodzielny wyjazd rodziców nie budził jego leków. Książka dla dzieci.

rozłąka, lęk przed porzuceniem

Źródło: www.iwpax.pl

 

 

 

 Małgorzata Warda, Ta, którą znam. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2016, s. 368.

Po tragicznym wypadku siostry Ada, znana modelka, od lat mieszkająca w Paryżu, niespodziewanie musi przyjechać do Polski. W rodzinnym domu dokonuje rozrachunku z wydarzeniami z przeszłości i faktami do tej pory skrzętnie odsuwanymi w niepamięć. Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady, jej siostry i całej rodziny. Bohaterowie, żyjący w małym miasteczku, dojrzewają, radzą sobie z życiem, walczą o szczęście, ale jednocześnie tkwią w niewoli schematów, obowiązków i konsekwencji nienazwanych wydarzeń. I zła, prawdziwego zła, które bierze się z ludzkiej głupoty, egoizmu, strachu.

gwałt, przemoc w rodzinie

Źródło: www.proszynski.pl

 

 

 

 


 

 Dariusz Chwiejczak, Czarodzieje mogą wszystko. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2009, s. 184.


"Czarodzieje" to książka niezwykła. Napisałem ją, by służyła jako przewodnik do szczęśliwego życia dla moich dzieci. Zawarłem w niej wszystkie znane mi czarodziejskie przepisy na spełnianie marzeń. (Autor).

Jest to historia nastolatki, która dzięki pozytywnym myślom i konsekwentnej pracy, będąc zwykłym dzieckiem stała się czarodziejem. Jest to opowieść o kształtowaniu charakteru, odwadze podejmowania decyzji i konsekwencji w ich realizacji.

pozytywne myślenie, wzmacnianie poczucia własnej wartości, pobudzanie do działania

Źródło: www.galaktyka.com.pl


Małgorzata Węgrzecka, Iwona Zabielska-Stadnik, Masz prawa, człowieku.Wydawnictwo Tamaryn, Jabłonna 2014, s. 36

Żeby prawa człowieka były przestrzegane na całym świecie , na całym świecie powinny ukazywać się takie książki. Ilustratorzy posługują się uniwersalnym językiem - zrozumiałym na każdym kontynencie, niezależnie od wieku odbiorców. "Masz prawa, człowieku" to książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Do tych wszystkich, których łączy inteligencja i wrażliwość.

prawa dziecka, prawa człowieka, wartości

Źródło: www.tamaryn.pl

 

 

 

 

 

 


Mary Ann Schaffer, Annie Barows, Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka
z Kartoflanych Obierek.
Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2016, s. 256.

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

afirmacja życia, przyjaźń, wartości

Źródło: www.swiatksiazki.pl


Agnieszka Pawłowska, Lew Staszek i siła uważności. Wydawnictwo Poznańskie,

Poznań 2015, s. 48.

Lew Staszek i siła uważności jest podręcznikiem radzenia sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem. To równocześnie drogowskaz do spokojniejszego i radośniejszego życia. Dziecko, czytając lub słuchając tej opowieści, może odkryć, że emocje są czymś naturalnym, a także, że to od nas samych zależy, jak dalece pozwolimy im zawładnąć naszym życiem.

gniew, rozczarowanie,  uważność, złość

Źródło: www.wydawnictwopoznanskie.com

 

 

 

 

 


Agnieszka Pawłowska, Tygrysek Erwinek i energia uważności. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2015, s. 48.

Tygrysek Erwinek i energia uważności to pozycja dla młodych sportowców, poznających swoje możliwości i ograniczenia, doświadczających sukcesów i porażek oraz wielu wyzwań, przed którymi stawia ich codzienne życie. Opowieść ta pokazuje dzieciom jak czerpać radość i energię ze sportu, uważności w ruchu i kontaktów z przyjaciółmi.

aktywizacja dzieci, rywalizacja sportowa

Źródło: www.wydawnictwopoznanskie.com

 

 

 

 

 


Józef Augustyn SJ, Świat naszych uczuć. Wydawnictwo M, Kraków 2015, s. 116.

 

Praktyczny przewodnik, dzięki któremu możemy odkrywać bogactwo swoich uczuć, akceptować je i uczyć się nimi mądrze kierować. Ukazuje jak problemy emocjonalne powiązane są z doświadczeniem duchowym i religijnym. W praktyce codziennego życia nie da się bowiem oddzielić problemów emocjonalnych i psychicznych od moralności i wiary. Pomoc w rozeznawaniu własnych uczuć, ale też w rozumieniu reakcji i zachowań innych ludzi.

 

dobro, piękno, akceptacja

Źródło: www.wydawnictwom.pl

 

 

 

 


Ewa Nowak, Kot, który zgubił dom. Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016, s. 48.

 

Ta historia wydarzyła się naprawdę. I skończyła happy endem. Rodzina uciekająca z Iraku ruszyła do Europy wraz ze swoim kotem, Kunkushem. W trakcie wędrówki zgubili ukochanego zwierzaka. Na szczęście jednak nie na zawsze… Poruszająca relacja Ewy Nowak i realistyczne ilustracje Adama Pękalskiego pozwalają nie tylko przeżyć dzieciom tę wzruszającą historię razem z jej bohaterami, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie.

 

uchodźcy

Źródło: www.egmont.pl

 

 

 


Zofia Stanecka, Baśń o świętym spokoju. Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015, s. 48.


Dawno, dawno temu żył sobie król Miłosław, który najbardziej na świecie kochał spokój. Jednak pewnej burzowej nocy wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło i króla, i całe jego królestwo. „Baśń o świętym spokoju” to piękna i wzruszająca historia o tym, że są w życiu rzeczy, dla których warto się zmienić.

zmiana na lepsze, porzucenie starych nawyków

Źródło: www.egmont.pl

 

 

 

 

 

 


Bronnie Ware, Czego najbardziej żałują umierający. Wydawnictwo Czarna Owca,

Warszawa 2016, s. 272.

A ty, czego byś żałował przed śmiercią? Nigdy nie jest za późno na zmiany. Po latach niesatysfakcjonującej pracy Bronnie Ware postanowiła odmienić swój los. Znalazła pracę w opiece paliatywnej. Rozmowy z umierającymi zupełnie ją odmieniły. Dzięki nim odnalazła spokój i sens życia. Zrozumiała, że szczęście zależy wyłącznie od nas samych, a nasze wybory mają wpływ na to, czy odejdziemy spełnieni i szczęśliwi.  Swoimi doświadczeniami postanowiła podzielić się z innymi. To książka, która daje nadzieję, uczy współczucia, pokazuje, jak żyć pełnią życia i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

akceptacja,  empatia, harmonia życia

Źródło: www.czarnaowca.pl

 

 

 

 

 

 


Wolf Elbruch, Straszna piątka, Wydawnictwo Hokus-Pokus, Warszawa 2007, s. 32.


Opowieść o potrzebie akceptacji, której potrzebuje wyjątkowo szpetna piątka towarzyszy mieszkających pod mostem. Okazuje się, że ropucha, szczur, nietoperz, pająk i hiena również chcieliby być lubiani przez inne, łaskawiej wyposażone przez naturę zwierzątka. I to się udaje! Wystarczy tylko odkryć przed innymi swoje zdolności, dodać do tego trochę entuzjazmu i z pomysłu na biznes uczynić wielki sukces.

 

akceptacja

Źródło: www.hokus-pokus.pl

 

 

 

 

 


Raquel J. Palacio, Cud chłopak. Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2014, s. 415.

August jest inteligentnym, dowcipnych chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł 27 operacji. Do tej pory widział siebie oczami kochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

inność, odmienność z powodu wyglądu, , odrzucenie przez rówieśników, oszpecenie

Źródło: www.wydawnictwoalbatros.com

 

 

 


Zośka Papużanka, On. Wydawnictwo Znak, Kraków 2016, s. 288.

Jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem.

Miała go kochać i być dumna. A głównie się wstydzi.
Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy?

odmienność, trudne macierzyństwo

Źródło: www.znak.com.pl

 

 

 

 

 


 

Hanya Yanagihara, Małe życie. Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016, s. 816.

Amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości.

molestowanie seksualne, przyjaźń, trauma

Źródło: www.gwfokasal.pl

 

 


 

Dołącz do nas na Facebooku!

FAQ - najczęśniej zadawane pytania

1. Dlaczego nie widzę aktualności na stronie?

2. Dlaczego na stronie są informację o błednie załadowanych modułach (krzyżyki, kwadraty)?

3. Dlaczego menu chowa się pod banerem SKIBY?

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdują się w w zakładce Kontakt - FAQ najczęściej zadawane pytania.

Członkostwo w Polskim Towarzystwie Biblioterapeutycznym

Aby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację  w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB.

czytaj więcej o członkostwie...

  Pobierz Formularz Deklaracji

 

Odsłon artykułów:
182591

Informacja o plikach cookies

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Do poprawnego działalnia witryny zalecamy systemtyczne czyszczenie plików cookies przeglądarki internetowej.