Polecane publikacje 2017

Dostosuj czcionkę

Prezentujemy polecane publikacje na spotkaniu PTB 18 marca 2017. Do pobrania są dostępne pod tym linkiem.

 

Erin Hunter, Wojownicy T.1 Ucieczka w dzicz. Wydawnictwo Nowa Baśń, Poznań 2015, s. 320

Od wieków cztery klany wojowniczych kotów dzieliły las według praw ustanowionych przez przodków. Jednak jeden z nich odrzucił odwieczny porządek, stwarzając zagrożenie dla pozostałych. Bezwzględne koty z Klanu Cienia otaczają siedlisko walecznych, choć mniej licznych kotów z Klanu Pioruna. Błękitna Gwiazda, ich przywódczyni, i jej dumni wojownicy – Lwie Serce i Tygrysi Pazur – nie poddadzą się bez walki, zdecydowani bronić za wszelką cenę swoich pobratymców i młodych.

Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, w lesie pojawia się zwyczajny, domowy kot, o którym mówiło proroctwo i który odmieni losy tych ziem.

 

 

 

 

 

 

lojalność, przestrzeganie regulaminu, przyjaźń, fantasy

 Źródło: www.nowabasn.com


Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew. Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016, s. 256

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

 

 

 

 

 

 

 

empatia, uwrażliwienie na piękno przyrody, publicystyka

Źródło: www.otwarte.eu


Sara Pennybacker, Jon Klassen, Pax. Wydawnictwo IUVI, Kraków 2016, s. 296

PAX to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje i uniwersalne tematy czynią z tej książkinowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia. Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu.
Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa.
Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa? Sara Pennypacker oddaje w nasze ręce pięknie napisaną, wprost urzekającą opowieść o dorastaniu i najistotniejszych prawdach, które decydują o tym, kim jesteśmy.

 

przyjaźń, wierność, wojna

Źródło: www.iuvi.pl


 

Dominik Makowski, Szeregowy chłoniak. Wydawnictwo Duc In Altum, Ząbki 2010, s. 150

Dominik Makowski, znany współczesny iluzjonista, rozbraja swoją szczerością, gdy z pasją opowiada o wieloletniej batalii z tą chorobą. Autor zaskakuje pogodą ducha i zdrowym dystansem do samego siebie, obalając utarty schemat, wg którego o nowotworze można mówić tylko ze śmiertelną powagą. Jeżeli, drogi czytelniku, starczy Ci odwagi, zapraszamy Cię w szaloną podróż na główny odcinek frontu walki z "chłoniakiem Hodgkina". Tam wszystko może się zdarzyć, zaś każde kolejne starcie wymaga zastosowania różnorakich rodzajów broni. Co kryje arsenał autora? Czy wiara w Opatrzność, odwaga, wsparcie rodziny i przyjaciół, i wreszcie spora dawka poczucia humoru wystarczą do odniesienia ostatecznego zwycięstwa? Walka wciąż trwa... 

 

 

 

 

 

choroba nowotworowa

Źródło: www.ducinaltum.pl


Małgorzata Warda, Miasto z lodu.Wydawnictwo Prószyński Media, Warszawa 2014, s. 368.

Agata ma trzynaście lat i prawie nie zna Teresy, swojej matki, kiedy ta zabiera ją w podróż po Polsce. Osiedlają się w niedużym górskim mieście, gdzie próbują na nowo nawiązać więź. Piękna, samotna kobieta, od pierwszej chwili wzbudza ogromne zainteresowanie mężczyzn, wolnych i żonatych. Dwie „obce” szybko stają się głównym tematem plotek. W miarę upływu czasu niechęć, a nawet wrogość ludzi
z miasteczka rośnie. Pewnego ranka Agata zostaje znaleziona w górach, w stanie krytycznym. Nie wiadomo, co się dziewczynce stało. Lekarze walczą o jej życie, policja i dziennikarze rozpoczynają dochodzenie.
Z każdą chwilą objawiają się nieznane oblicza bohaterów dramatu: matki, dyrektorki szkoły, koleżanek, mieszkańców miasteczka. Nowego znaczenia nabierają słowa „odpowiedzialność” i „manipulacja”. Niemym świadkiem wydarzeń jest pogrążona w śpiączce, nieprzytomna Agata.

 

choroba psychiczna matki, choroba afektywna dwubiegunowa, znieczulica społeczna

Źródło: www.proszynski.pl


Michał Zawadka, Mądrość z natury. Wydawnictwo  Mind&Dream Michał Zawadka, Warszawa 2012, s. 68.

 

„Mądrość z Natury” to narracyjne bajki wierszowane. Wysoko edukacyjne treści zawierają ponad 400 encyklopedycznych faktów na temat życia zwierząt i ich świata. Morały bajek prawią o cennych wartościach relacji społecznych z drugim człowiekiem, kształtując zarazem postawę szacunku wobec natury i zwierząt. Jest to w pełni ilustrowana książka z wyrazistymi, nowoczesnymi ilustracjami, stronami do kolorowania i kołysanką, śpiewaną przez Roberta Janowskiego. Na dołączonym do książki audiobooku mistrzowskie nagrania lektorskie bajek opatrzone są pięknymi kompozycjami muzycznymi Tomasza Filipczaka, w których usłyszymy m.in. bossanovę, muzykę baroku, jazz, rock, country, czy funk. W nagraniach bajek udział wzięli: Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk, Robert Janowski, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr i Cezary Pazura.

 

wartości, szacunek wobec natury

Źródło: www.mindanddream.pl


 

Daniel Klein, Thomas Cathart, Przychodzi Platon do doktora: filozofia w żartach. Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2009, s. 212.

Czy filozofię można zrozumieć? Polubić? Bawić się nią? Czy znajdziemy odpowiedź na wszystkie filozoficzne pytania? Czym jest filozofia? Pytania rodzą pytania, a towarzyszy im masa dowcipów, które autorzy (absolwenci Harvardu) nazywają filożartami.Ich zamiarem jest pokazanie, jak w niebanalny sposób można wyjaśniać koncepcje filozoficzne - poprzez dowcipy właśnie. Wszak i one zawierają filozoficzne przesłanie. Ta książka to pyszna zabawa i nauka.

 

 

 

 

 

 

 

 

teksty do wykorzystania podczas zajęć, w konwencji bajek filozoficznych

Źródło: www.mediarodzina.pl


 Michał Rusinek, Zaklęcie na „W”. Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014, s. 48.

 

Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarnobiały…

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji
z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

 

 

 

 

 

wojna

Źródło: www.wyd-literatura.com.pl


Joanna Babicka, Rutka. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2016, s.224.

 

Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi- dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wojna, Holocaust

Źródło: www.agora.pl

 



Davide Cali, Wróg. Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014, s. 60.

Jest wojna. Widać jakieś pustkowie. W ziemi – dwie dziury. W dziurach – dwaj żołnierze. Są wrogami. Towarzyszymy jednemu z nich. Dzieje się niewiele – ale jest strach, głód, samotność, tęsknota i poczucie beznadziei – bo może wojna dawno już się skończyła, a on o tym nie wie? Boi się jednak wyjść z okopu, bo w drugiej dziurze siedzi wróg i tylko czyha, by go zabić. Ale może wróg też ma już dość deszczu, skwaru i całej tej wojny? Może razem mogliby ją zakończyć? Gdyby tylko ten drugi chciał wyjść pierwszy… Niezwykle mocna w swej genialnej konstrukcji,
a zarazem prostocie książka ukazująca bezsens wojny i jej absurdalne mechanizmy. Mistrzowska para twórców książek obrazkowych skierowanych do czytelnika w każdym wieku – Davide Cali i Serge Bloch – używając bardzo oszczędnych środków wizualnych
i językowych, potrafią w niebanalny i poruszający sposób wyrazić wciąż aktualny apel
o pokój na świecie.

 

wojna

Źródło: www.zakamrki.pl

 

 


 

Batszewa Dagan, Gdyby gwiazdy mogły mówić. Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2012, s. 32.

Poprzez przeżycia głównych bohaterów — matki i jej dzieci — Batszewa Dagan opisała  uwięzienie w getcie i obozie koncentracyjnym. W krótkich epizodach pisarka ukazała przejawy miłości i troski o bliźnich w świecie zła. Bohaterom opowiadania udało się przetrwać, przezwyciężyć tęsknotę rozłąki i doczekać wolności.

Tak jak w przypadku książeczki "Czika, piesek w getcie" publikacja ta jest propozycją dla rodziców i nauczycieli chcących przybliżyć swoim dzieciom i uczniom ten tragiczny rozdział historii jakim był Holokaust.

Do książki dołączono płytę ze scenariuszami lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

wojna, Holocaust

Źródło: www.auschwitz.org


 

Karolina Lijklema, Co jest za murem.Centralny Zarząd Służby Więziennej, Warszawa 2016, s. 26

„Co jest za murem?” to książka dla dzieci podejmująca trudny temat jakim jest więzienie. Publikacja stawia sobie za cel pomoc w rozmowie z dzieckiem, którego rodzic odbywa karę pozbawienia wolności. Dzieci mają prawo w mądry i odpowiedni do ich wieku sposób, zostać poinformowane o sytuacji w jakiej znalazł się ich rodzic. Rodziny skazanych bardzo często nie są w stanie poradzić sobie z tym trudnym zadaniem. Temat
i pojęcie więzienia pozostaje zagadnieniem poruszanym niechętnie, często wstydliwym. Ważnym celem jest także wyjście z problemem poza zamkniętą grupę ludzi, których problem dotyczy bezpośrednio. Temat więzienia to jednak temat tabu. Przekonałam się o tym pisząc tę książkę. Książeczka uczy zrozumienia i wrażliwości, ma pomagać zapobiegać wykluczeniu społecznemu rodzin osób odbywających karę, a szczególnie dzieci. Starałam się zbudować historię, która jest ciepła i przyjazna, w której jest nadzieja, ale także prawda o tym, że z szansy na zmianę, jaką daje więzienie, nie każdy korzysta. Książkę honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

więzienie

Źródło: www.pl.duval.waw.pl


Michał Zawadka, Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Część 1-4. Wydawnictwo Mind&Dream, 2016-2017.

"Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone" to seria książek autorstwa Michała Zawadki, która wychodzi naprzeciw potrzebom młodzieży. To nie tylko publikacja, to sposób myślenia i życia. Dzięki niej młodzi ludzie zbudują swoją wiarę w siebie i zainspirują się do działania. To „miejsce”, w którym zamiast paplania, że młodzież jest do „bani” i że do niczego się nie nadaje, dowiedzą się jak wiele znaczą i jak dużo są w stanie zdziałać. Otrzymają życiowe umiejętności i narzędzia, dzięki którym nauczą się wyznaczać i zdobywać cel oraz zarządzać czasem. Autor mówi także o budowaniu wartościowych relacji, wyborach odpowiednich decyzji i pieniądzach. Nastoletni czytelnicy poznają techniki sztuki przemawiania, zagłębią się w sztukę myślenia i zmierzą się z barierami, które hamują ich w życiu. Michał Zawadka docenia indywidualność każdego odbiorcy, pokazuje wagę proaktywności i samodyscypliny.
To książka, która pyta, odpowiada, prowokuje do myślenia i działania. Rozwiązuje problemy, kiedy trzeba daje przysłowiowego „kopa” i zmienia sposób podejścia do życia, by po przeczytaniu młody człowiek zrozumiał siebie i raz na zawsze zapamiętał, że jest wyjątkowy i ma prawo odnieść sukces! Oczywiście przy swoim zaangażowaniu…
To jedyne tego typu książki dla młodzieży w Polsce. Każda część z serii zawiera cztery inne „aplikacje” życia.

rozwój osobisty, wiara w siebie

Źródło: www.mindanddream.pl


 

Agnieszka Kossowska, Duże sprawy w małych głowach. Wydawnictwo Stowarzyszenie Terapeutów Zależnych, Opole 2015, s. 176.

Jest to pierwsza taka książka w Polsce – napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci.

Dziecko, stawiając każde pytanie, również tak niezręczne dla dorosłego jak: „dlaczego on nie chodzi/mówi/słyszy?”, chce zawsze tego samego – poznać i zrozumieć świat. A kiedy otrzyma spokojną, rzeczową odpowiedź, przyjmuje do wiadomości, że świat jest różnorodny, a ludzie mogą być odmienni. Ta książka pomaga iść „małej głowie” (i niejednej „dużej”) jeszcze dalej – pomaga dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko z tej swojej odmienności, choroby. A zatem nie potrzebują tylko współczucia, jak mówi jedna z bohaterek, niewidoma Ania: „Denerwuje mnie, gdy ludzie mi współczują. Nie trzeba mi współczuć – przecież jestem zdrowa, nikt mi nie umarł i nic mnie nie boli.”

„Moim celem było opowiedzenie dzieciom w książce, czym jest niepełnosprawność. Chciałam pokazać, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, a czasem także inne rozumienie świata. Dzieci w sposób naturalny są otwarte na inność, chciałabym w nich tę otwartość podtrzymać i sprawić, by niepełnosprawność nie była tematem tabu w ich środowisku. Tą publikacją chciałam również obalić kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych.” – mówi autorka książki Agnieszka Kossowska.

Wierzymy, że „Duże sprawy w małych głowach” pomogą uwolnić od wielu stereotypowych zachowań i przyczynią się do tego, że dzieciom niepełnosprawnym będzie żyło się dużo łatwiej. Książka składa się z pięciu części, z których każda została poświęcona innemu rodzajowi niepełnosprawności.

akceptacja, empatia, odmienność, niepełnosprawność, łamanie stereotypów

Źródło: www.dswmg.pl

 


Zofia Beszczyńska, Królowa ptaków,  Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014, s. 72.

 

To liryczne, pastelowe haiku prozą - oszczędne w każdym słowie, powściągliwe w ujawnianiu emocji, choć emocji pełne. - prof. UW Grzegorz Leszczyński

Jest piękna. Ma piękną twarz, zupełnie białą. Ma czarne oczy i włosy jak popiół. Szare. Uśmiecha się do mnie we śnie. Czasem Marcie przychodzi na myśl tamten chłopak. Marek. Czasem widzi jego cień na ekranie laptopa. Siedzi przy swoim małym, zawalonym papierami biurku, schowany
w blasku zielonej lampy, i pisze list do niej.

 

 

 

 

 

 

 

dojrzewanie, miłość

Źródło: www.akapit-press.com.pl

 

 

 


 

Noriko Matusi, Wszystko o Kamishibai. Pytania i odpowiedzi. Wydawnictwo Tibum, Katowice 2017, s. 98.

 

Praktyczny poradnik odpowiadający na podstawowe i kluczowe pytanie JAK? przedstawiać i organizować przedstawienia papierowego teatru - kamishibai. Książka w formie odpowiedzi na ponad 60 pytań prowadzi adepta magii kamishibai krok po kroku wyjaśniając wszystkie aspekty udanego przedstawienia opowieści za pomocą cudownej energii płynącej
z kyōkan, czyli radości ze „wspólnego odczuwania” życia na ziemi. Kluczową rolę odgrywa w niej osoba opowiadającego, ponieważ to właśnie sposób prezentacji pomaga wyzwolić i spotęgować kyōkan. Wiedza zawarta na kartach książki przygotuje czytelnika do tej roli. Niniejsza książka powstała
w oparciu o badanie przeprowadzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kamishibai Japonii (IKAJA).

 

 

 

 

 

 

kamishibai

Źródło: www.tibum.pl


 

Leo Lionki, Własny kolor. Wydawnictwo Tatarak, Warszawa 2015, s.32.

Słonie są szare, świnie różowe... Wszystkie zwierzęta mają swój własny kolor, wszystkie, z wyjątkiem kameleona. 

Pewien mały kameleon postanawia to zmienić i poszukując własnej barwy odnajduje przyjaźń. 

 

 

 

 

 

 

 

 

akceptacja, odmienność

Źródło: www.tatarak.com


Christian Jolibois, Christian Heinrich, Chcę mieć brata. Wydawnictwo Hachette,  Warszawa 2012 s. 48

Dlaczego ja nie mam braciszka?” – westchnął Carmelito. Kurczak tak jak jego koledzy chciałby pograć ze swoim bratem w skakanie przez kurczaka albo postrzelać z robaków! „Tylko jak to zrobić?” – zastanawia się Carmelito. Aby spełnić swoje marzenie, wraz z przyjacielem kormoranem Pedrem postanawiają dokonać niezwykłej rzeczy.

 

…

 

 

 

 

 

przyjaźń, radość życia

Źródło: www.hachette.com.pl

 


Zbigniew Żakiewicz, Pan Tip-Top. Wyd.2.Wydawnictwo Omedia, Warszawa 2015, s. 30.

Tip-Top to pędzel malarski, który rozpoczyna wielkie malowanie. Barwne jeziora na jego planecie nie są niczym innym jak farbami. Dzięki złotej nastaje noc ze złotymi gwiazdami, dzięki zielonej rosną zielone drzewa, stwarzane są wielobarwne kwiaty, owady, ptaki.
W prostej fabule i delikatnym języku tkwi urok opowieści Zbigniewa Żakiewicza. Równie ważnym bohaterem są ilustracje Józefa Wilkonia - artysty malarza. Duża czcionka pomoże nabrać wprawy w czytaniu najmłodszym miłośnikom książek. Spotkanie z Tip-Topem to nie tylko wspaniała lektura, ale obcowanie ze sztuką.
Serdecznie zachęcamy do lektury czytelników w każdym wieku.

 

 

 

 

kreatywność, rozwijanie wyobraźni

Źródło: w www.bajki-grajki.pl

 


 Pozostałe polecane propozycje:

 

Maria Kożuchowska, Anielka i wyjazd rodziców. Wydawnictwo PAX, Warszawa 2014, s. 48.

Anielka chodzi do zerówki i jest z tego bardzo dumna. Ma tam trzy wypróbowane przyjaciółki, na które zawsze może liczyć. Jest bardzo rezolutną dziewczynką, ale nie zawsze potrafi sobie poradzić z nowymi sytuacjami, w jakich ma się znaleźć. Tak właśnie było z wyjazdem rodziców, którzy postanowili spędzić tydzień wakacji bez dzieci. (opis wydawcy).

Książka może pomóc przekonać dziecko, aby samodzielny wyjazd rodziców nie budził jego leków. Książka dla dzieci.

rozłąka, lęk przed porzuceniem

Źródło: www.iwpax.pl

 

 

 

 



Małgorzata Warda, Ta, którą znam. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2016, s. 368.

Po tragicznym wypadku siostry Ada, znana modelka, od lat mieszkająca w Paryżu, niespodziewanie musi przyjechać do Polski. W rodzinnym domu dokonuje rozrachunku z wydarzeniami z przeszłości i faktami do tej pory skrzętnie odsuwanymi w niepamięć. Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady, jej siostry i całej rodziny. Bohaterowie, żyjący w małym miasteczku, dojrzewają, radzą sobie z życiem, walczą o szczęście, ale jednocześnie tkwią w niewoli schematów, obowiązków i konsekwencji nienazwanych wydarzeń. I zła, prawdziwego zła, które bierze się z ludzkiej głupoty, egoizmu, strachu.

gwałt, przemoc w rodzinie

Źródło: www.proszynski.pl

 

 

 

 


 

 Dariusz Chwiejczak, Czarodzieje mogą wszystko. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2009, s. 184.


"Czarodzieje" to książka niezwykła. Napisałem ją, by służyła jako przewodnik do szczęśliwego życia dla moich dzieci. Zawarłem w niej wszystkie znane mi czarodziejskie przepisy na spełnianie marzeń. (Autor).

Jest to historia nastolatki, która dzięki pozytywnym myślom i konsekwentnej pracy, będąc zwykłym dzieckiem stała się czarodziejem. Jest to opowieść o kształtowaniu charakteru, odwadze podejmowania decyzji i konsekwencji w ich realizacji.

pozytywne myślenie, wzmacnianie poczucia własnej wartości, pobudzanie do działania

Źródło: www.galaktyka.com.pl


Małgorzata Węgrzecka, Iwona Zabielska-Stadnik, Masz prawa, człowieku.Wydawnictwo Tamaryn, Jabłonna 2014, s. 36

Żeby prawa człowieka były przestrzegane na całym świecie , na całym świecie powinny ukazywać się takie książki. Ilustratorzy posługują się uniwersalnym językiem - zrozumiałym na każdym kontynencie, niezależnie od wieku odbiorców. "Masz prawa, człowieku" to książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Do tych wszystkich, których łączy inteligencja i wrażliwość.

prawa dziecka, prawa człowieka, wartości

Źródło: www.tamaryn.pl

 

 

 

 

 

 


Mary Ann Schaffer, Annie Barows, Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka
z Kartoflanych Obierek.
Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2016, s. 256.

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

afirmacja życia, przyjaźń, wartości

Źródło: www.swiatksiazki.pl


Agnieszka Pawłowska, Lew Staszek i siła uważności. Wydawnictwo Poznańskie,

Poznań 2015, s. 48.

Lew Staszek i siła uważności jest podręcznikiem radzenia sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem. To równocześnie drogowskaz do spokojniejszego i radośniejszego życia. Dziecko, czytając lub słuchając tej opowieści, może odkryć, że emocje są czymś naturalnym, a także, że to od nas samych zależy, jak dalece pozwolimy im zawładnąć naszym życiem.

gniew, rozczarowanie,  uważność, złość

Źródło: www.wydawnictwopoznanskie.com

 

 

 

 

 


Agnieszka Pawłowska, Tygrysek Erwinek i energia uważności. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2015, s. 48.

Tygrysek Erwinek i energia uważności to pozycja dla młodych sportowców, poznających swoje możliwości i ograniczenia, doświadczających sukcesów i porażek oraz wielu wyzwań, przed którymi stawia ich codzienne życie. Opowieść ta pokazuje dzieciom jak czerpać radość i energię ze sportu, uważności w ruchu i kontaktów z przyjaciółmi.

aktywizacja dzieci, rywalizacja sportowa

Źródło: www.wydawnictwopoznanskie.com

 

 

 

 

 


Józef Augustyn SJ, Świat naszych uczuć. Wydawnictwo M, Kraków 2015, s. 116.

 

Praktyczny przewodnik, dzięki któremu możemy odkrywać bogactwo swoich uczuć, akceptować je i uczyć się nimi mądrze kierować. Ukazuje jak problemy emocjonalne powiązane są z doświadczeniem duchowym i religijnym. W praktyce codziennego życia nie da się bowiem oddzielić problemów emocjonalnych i psychicznych od moralności i wiary. Pomoc w rozeznawaniu własnych uczuć, ale też w rozumieniu reakcji i zachowań innych ludzi.

 

dobro, piękno, akceptacja

Źródło: www.wydawnictwom.pl

 

 

 

 


Ewa Nowak, Kot, który zgubił dom. Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016, s. 48.

 

Ta historia wydarzyła się naprawdę. I skończyła happy endem. Rodzina uciekająca z Iraku ruszyła do Europy wraz ze swoim kotem, Kunkushem. W trakcie wędrówki zgubili ukochanego zwierzaka. Na szczęście jednak nie na zawsze… Poruszająca relacja Ewy Nowak i realistyczne ilustracje Adama Pękalskiego pozwalają nie tylko przeżyć dzieciom tę wzruszającą historię razem z jej bohaterami, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie.

 

uchodźcy

Źródło: www.egmont.pl

 

 

 


Zofia Stanecka, Baśń o świętym spokoju. Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015, s. 48.


Dawno, dawno temu żył sobie król Miłosław, który najbardziej na świecie kochał spokój. Jednak pewnej burzowej nocy wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło i króla, i całe jego królestwo. „Baśń o świętym spokoju” to piękna i wzruszająca historia o tym, że są w życiu rzeczy, dla których warto się zmienić.

zmiana na lepsze, porzucenie starych nawyków

Źródło: www.egmont.pl

 

 

 

 

 

 


Bronnie Ware, Czego najbardziej żałują umierający. Wydawnictwo Czarna Owca,

Warszawa 2016, s. 272.

A ty, czego byś żałował przed śmiercią? Nigdy nie jest za późno na zmiany. Po latach niesatysfakcjonującej pracy Bronnie Ware postanowiła odmienić swój los. Znalazła pracę w opiece paliatywnej. Rozmowy z umierającymi zupełnie ją odmieniły. Dzięki nim odnalazła spokój i sens życia. Zrozumiała, że szczęście zależy wyłącznie od nas samych, a nasze wybory mają wpływ na to, czy odejdziemy spełnieni i szczęśliwi.  Swoimi doświadczeniami postanowiła podzielić się z innymi. To książka, która daje nadzieję, uczy współczucia, pokazuje, jak żyć pełnią życia i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

akceptacja,  empatia, harmonia życia

Źródło: www.czarnaowca.pl

 

 

 

 

 

 


Wolf Elbruch, Straszna piątka, Wydawnictwo Hokus-Pokus, Warszawa 2007, s. 32.


Opowieść o potrzebie akceptacji, której potrzebuje wyjątkowo szpetna piątka towarzyszy mieszkających pod mostem. Okazuje się, że ropucha, szczur, nietoperz, pająk i hiena również chcieliby być lubiani przez inne, łaskawiej wyposażone przez naturę zwierzątka. I to się udaje! Wystarczy tylko odkryć przed innymi swoje zdolności, dodać do tego trochę entuzjazmu i z pomysłu na biznes uczynić wielki sukces.

 

akceptacja

Źródło: www.hokus-pokus.pl

 

 

 

 

 


Raquel J. Palacio, Cud chłopak. Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2014, s. 415.

August jest inteligentnym, dowcipnych chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł 27 operacji. Do tej pory widział siebie oczami kochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

inność, odmienność z powodu wyglądu, , odrzucenie przez rówieśników, oszpecenie

Źródło: www.wydawnictwoalbatros.com